Sommerpraten: Anne Liberg

– Hvile er ikke et hinder for ambisjoner, det er en forutsetning
Anne Liberg er Chief Human Resources Officer i Nel Hydrogen, og har lang erfaring med å bygge selskaper og kulturer i både oppstartsmiljøer og internasjonale industrikonsern. Hun var med å starte Arundo Analytics, hvor hun ledet People & Organization i flere år, og har tidligere hatt sentrale roller i blant annet McKinsey & Company. Anne er kjent for å kombinere tydelig ledelse med en dyp forståelse for hva som faktisk får mennesker og organisasjoner til å fungere – i praksis.
I sommer har AW Magazine snakket med ledere, gründere og sterke stemmer fra arbeids- og næringslivet om hva som driver dem i jobben, hva de har lært det siste året – og hvordan de finner balanse mellom ambisjoner og hvile. Møt menneskene bak rollene, og få et glimt av både karriere, perspektiver og sommergleder.
Lederutvikling og kulturbygging
– Akkurat nå jobber jeg mye med å styrke lederutvikling og kulturbygging i organisasjonen. Det som engasjerer meg mest er å se hvordan gode samtaler og tydelige verdier kan skape både trygghet og drivkraft hos folk. Når mennesker får rom til å vokse, blomstrer også virksomheten.
Hun trekker særlig frem en viktig innsikt fra det siste året: – Endring handler ikke nødvendigvis om tempo, men om retning og forankring. Det siste året har lært meg hvor viktig det er å skape mening i endringsprosesser – og hvor kraftfullt det er når ansatte føler seg sett og hørt.
Balansen mellom ambisjoner og hvile
For Anne handler balanse om tilstedeværelse. – Når jeg jobber, er jeg fullt fokusert – men utover det trenger ikke tankene alltid kverne rundt det man burde gjøre eller ikke rakk. Søvn er en nødvendig prioritet for meg. Hvile er ikke et hinder for ambisjoner, det er en forutsetning for å kunne stå i dem over tid.
Sommerens små ritualer
– Å få nok sol gjennom sommeren for å være rustet for mørk vinter er viktig. Er jeg heldig, får jeg et morgenbad med kaffekoppen klar etterpå. Det gir en følelse av ro som setter tonen for hele dagen.
Den perfekte sommerdagen beskriver hun som en kombinasjon av natur, reise og fellesskap: – Jeg er litt Ole Brumm, vil gjerne ha både saltvann og fjell, elsker Norge, men nyter gjerne nye steder og inntrykk. Det viktigste er tid med familien og de jeg er glad i. En lang frokost, en tur i fjellet eller bad i sjøen, og en enkel grillmiddag er lykke.
Lederskap og inspirasjon
– Jeg blir inspirert av ledere som tør å være både tydelige og menneskelige. Brené Brown er en favoritt – hun minner oss på at sårbarhet og mot henger tett sammen. Dave Ulrich er en inspirasjon innenfor HR-faget og sier mye fornuftig rundt utviklingen fra å være en støttefunksjon til å være en essensiell del av organisasjoners strategi og suksess.
Når hun trenger energi, søker hun natur, bevegelse og søvn: – En løpetur i skogen eller en rolig stund med utsikt over vannet gir meg ny kraft og klarhet.
Lærdom og gode råd
– “Du trenger ikke ha alle svarene – men du må tørre å stille de riktige spørsmålene.” Det har hjulpet meg både som leder og som menneske.
Denne høsten vil hun ha mer tid til samtaler og strategisk arbeid – og mindre tid i møter uten tydelig hensikt. – Jeg tror mange av oss har godt av å rydde litt i kalenderen.
Mantraet hun styrer etter nå, er enkelt: – “Lead with purpose, act with kindness.” Det minner meg på å være både målrettet og raus – to kvaliteter jeg tror vi trenger mer av i arbeidslivet.
Løping, yoga – og styreromserfaring
– Jeg har ikke én #1 hobby, men løping gir meg både fysisk energi og mental klarhet. Sleng på litt yoga og jeg får tak i de beste ideene og de dypeste pustene.
Da hun deltok i AWs styreprogram, var det særlig fokuset på verdiskaping som ble sittende igjen: – Anita utfordret oss til å tenke mer på hvordan styrer kan være strategiske sparringspartnere, ikke bare etterprøvende instanser. Det har gjort meg mer bevisst på hvordan jeg som leder kan legge til rette for bedre samspill mellom ledelse og styre.
Hun fikk også en fornyet respekt for verdien av egen erfaring: – Det er lett å tenke at mye av det man kan er selvsagt, mens kombinasjonen av verdier, selskaper man har jobbet i og erfaring gir en unik sammensetning.

Råd til ledere i vekstbedrifter
– Kultur er ikke noe du kan “sette i gang med” etter at veksten har skjedd – den må bygges hver dag. I teknologidrevne og grønne selskaper er usikkerheten høy og kompleksiteten stor, så det er lett å tro at kultur er noe som kommer “i tillegg” og er valgfritt. Men sannheten er at kultur er det som holder alt sammen i usikkerhet. Det er limet – og noen ganger støtdemperen. Og så må vi slutte å tro at verdier på veggen er det samme som verdier i praksis. Folk merker forskjellen.
I 2025 ser hun etter ledere som tør å være tydelige og samtidig menneskelige: – De som kan navigere i usikkerhet uten å miste retning – og som skjønner at psykologisk trygghet ikke er en “myk verdi”, men en hard konkurransefaktor. Det som har gått litt ut på dato? Ledere som tror at kontroll og detaljstyring er det samme som ledelse.
Mer plass til HR i styrerommet
– Jeg ville gjort det obligatorisk å koble HR-strategi tettere til forretningsstrategi – og samtidig gitt HR mer plass i styrerommet. HR er ikke en støttefunksjon, det er en motor for vekst og stabilitet. Og så kunne vi kanskje pensjonert oppfattelsen av at HR jobber med “myke verdier” én gang for alle. Det er ingenting mykt med å bygge sterke team, håndtere konflikt eller utvikle ledere som faktisk får folk med seg.
Kort om Anne
– #1 hobby: Jeg har ikke en #1 hobby, men løping gir meg både fysisk energi og mental klarhet. Sleng på litt yoga og jeg får tak i de beste ideene og de dypeste pustene.
– Leser eller hører på i sommer: Det store århundre av Jan Guillou.
– Favorittsitat/mantra: “Lead with purpose, act with kindness.”
– Beste råd: “Du trenger ikke ha alle svarene – men du må tørre å stille de riktige spørsmålene.”